Na zdrowie

Problem z ochudzaniem

autor: Adrian Wolski

Problem z ochudzaniem

Społeczeństwem w którym problem nadwagi i odchudzania istnieje od lat są amerykanie. Wszystkie amerykańskie produkcje filmowe, gdzieś w kadrze, nie zawsze na głównym widoku, otyłych mieszkańców stanów zjednoczonych ameryki. Właśnie tam rząd wprowadził jedyny w swoim rodzaju program odchudzania społeczeństwa, polegający na wprowadzeniu dla każdego obywatela obowiązkowych ćwiczeń i co tygodniowych wizyt u dietetyka – specjalisty od odchudzania. Największy problem stanowi część obywateli mieszkających na wsiach dla których trudno zorganizować akademie odchudzania, szkolenia jak schudnąć, wykłady o zdrowej żywności czy wpływie ćwiczeń i ruchu na utratę wagi. Podobny program nie przeszedł by w naszym kraju z powodów ogromnych wydatków jakie poczynił rząd USA na poczet odchudzania swoich obywateli. Podobne programy prowadza również Niemcy oraz Belgia, lecz tam odchudzanie często odbywa się z polecenia sądowego.

W Polsce choć nakłady na otyłych i prace nad utratą przez nich wagi, są o wiele mniejsze, to możemy poszczycić się kilkoma wzorcowymi klinikami walki z otyłością i wyimaginowanym odchudzaniem. W ośrodkach tych pracują najlepsi specjaliści głównie zapewniający wsparcie dietetyczne i ćwiczeniowe dla ludzi z problemami otyłości dla których słowo schudnąć nabrało dodatkowego znaczenia. Wszyscy specjaliści skupieni wokół jednego indywidualnego przypadku, pozwalają uleczyć nie tylko nadwagę zniwelować problemy z odchudzaniem czy po prostu nauczyć ludzi jak efektywnie chudnąć. Zdrowa dieta jest jednym z czynników pozwalających schudnąć, lub co lepsze utrzymać odpowiednią wagę bez potrzeby ponownego odchudzania.

Wiele składników odżywczych jest niezbędnych przy procesie utraty wagi, nie powinniśmy pod żadnym pozorem zablokować ich dostęp do organizmu. Weźmy na przykład błonnik, obecny w owocach efektywnie i znacząco wspomaga odpowiednią pracę jelit a co za tym idzie powoduje schudnięcie i zostawienie kilku kilogramów w przeszłości. Inne substancje znajdujące się w pożywieniu również wspierają długą drogę prowadzącą od odchudzenia organizmu do wprowadzenia go w optymalną formę sylwetki. Dlatego też nie powinno się stosować diet głodowych, promowanych przez niektórych nielicencjonowanych szarlatanów zajmujących się odchudzaniem. Owszem efekt jest natychmiastowy , jednak organizm nie jest w stanie się przestawić na głodowe racje żywnościowe co za tym idzie odchudzanie nie jest kompleksowe, a może skończyć się wizytą w szpitalu i kilkoma dniami spędzonymi na oddziale problemów gastrycznych i odchudzania. Dodatkowo, niezbyt wiele miast w Polsce posiada oddziały gastryki i odchudzania. Eksperymentalny oddział szpitalny powstał w centrum Matki Polski w Łodzi, jak poinformował nas rzecznik prasowy szpitala, Paweł Chudziak, obecnie wszystkie lóżka są zajęte z czego połowa pacjentek jest leczona na choroby związane z efektem jojo – anoreksję i problemy psychiczne z właściwym pojmowaniem odchudzania.


Zobacz też: ,