Na zdrowie

Podologia? ? Co to takiego?

autor: Katarzyna Matuszewska

Podologia? ? Co to takiego?

Piękne stopy i paznokcie to marzenie każdej kobiety ? dzięki nowej dziedzinie w kosmetyce powstają gabinety, gdzie kompleksowo można zadbać o zdrowie i urodę stóp. Podologia, czy podiatria to dla wielu ludzi słowa brzmiące zupełnie obco. Nic dziwnego. Podologia jest bowiem zupełnie nową dziedziną, która dopiero toruje sobie drogę w kosmetyce oraz medycynie. Czym zatem jest podologia?

Najkrócej rzecz ujmując, jest to dziedzina medycyny (i kosmetyki) zajmująca się wyłącznie kończynami dolnymi. Podologia obejmuje profilaktykę, diagnostykę oraz leczenie różnych schorzeń, a także pielęgnację stóp. Jako, że schorzenia kończyn dolnych mogą być związane z różnymi innymi chorobami (tak często się dzieje), dlatego tez podolog jest specjalistą, który zdobywa wiedzę w różnych dziedzinach. Najważniejsze to: anatomia, dermatologia, ortopedia, flebologia, chirurgia oraz diabetologia. Schorzenia stóp nierzadko łączą się z takimi problemami jak reumatyzm (mogący prowadzić do deformacji stopy) bądź cukrzyca. Szybka diagnoza pozwala natychmiastowo podjąć leczenie u podologa, bądź skierować  pacjenta do specjalisty w danej dziedzinie (np. dermatologa). Podolodzy wykonują zarówno zabiegi i masaże (także kurs masażu), jak i podejmują leczenie farmakologiczne.

Co oferują gabinety podologiczne? Leczenie bądź usuwanie: odcisków, modzeli, brodawek, zrogowaciałego naskórka, rozpadlin na skórze stóp, haluksów, wrastających paznokci, palców krogulczych, a także chorób związanych z wadliwym ustawieniem stopy, bądź jej deformacją. Jakie zabiegi można wykonać? Usuwanie zrogowaceń, rekonstrukcja płytki paznokcia, korekta paznokci szponowatych, korekta wrastających paznokci. Podolodzy wykonują także masaże stóp. Szkoły kosmetyczne oferują też specjalistyczne kursy masażu w dziedzinie podologii. Podologia dopiero wnika w świadomość ludzi, powstaje coraz więcej gabinetów, kształci się specjalistów w tej dziedzinie. Można podejrzewać, że za kilka lat przybędzie sporo nowych gabinetów podologicznych.

Polecamy: ,